Потърси помощ за своята домашна
Програма Добавете учебите си часове за седмицата.
Киселинност на алкохоли нараства от третични, през вторични до първични, съответно от едновалентни к
1
Йордан Николов Попитан на 25 януари 2024 г. в 18:26
Въпрос
Киселинност на алкохоли нараства от третични, през вторични до първични, съответно от едновалентни към тривалентни. В газова фаза обаче, реда на изменение е в обратен ред. Дай обяснение!
- Химия
Отговор
Алкохолите са органични съединения, в които един или повече водородни атоми в алкановата молекула са заменени с хидроксилни групи (-OH). Съгласно общоприетата класификация, алкохолите се разделят на първични, вторични и третични в зависимост от това, колко въглеродни атоми са свързани с въглеродния атом, към който е прикачена хидроксилната група.
Първични алкохоли: Въглеродният атом, към който е прикачена хидроксилната група, е свързан само с един друг въглероден атом.
Вторични алкохоли: Въглеродният атом, към който е прикачена хидроксилната група, е свързан с два други въглеродни атома.
Третични алкохоли: Въглеродният атом, към който е прикачена хидроксилната група, е свързан с три други въглеродни атома.
Киселинността на алкохолите обикновено нараства от третични, през вторични до първични. Това се дължи на електронния ефект от съседните въглеродни атоми. При първичните алкохоли, има по-малко въглеродни атоми, които могат да притежават електроните на хидроксилната група, така че те са по-склонни да отдадат протон (H+), което ги прави по-кисели.
В газова фаза обаче, въглеродните атоми не могат да стабилизират заряда чрез солватация, тъй като няма среда (като вода), в която това да се случи. Затова, третичните алкохоли, които имат най-много въглеродни атоми, са най-кисели в газова фаза.