Потърси помощ за своята домашна
Програма Добавете учебите си часове за седмицата.
Физик провежда експеримент с математично махало на екватора на Земята и на северния полюс. Той откри
1
Иван Маринов Попитан на 20 януари 2024 г. в 17:20
Въпрос
Физик провежда експеримент с математично махало на екватора на Земята и на северния полюс. Той открива, че на екватора периодът на махалото е по-голям, отколкото на полюсите. Какво е според вас обяснението (може да има повече от една причини)? Подкрепете разсъжденията си математически (използвайте формулата за периода на математично махало).
- Физика
Отговор
Периодът на математичното махало зависи от дължината на махалото и от силата на гравитационното поле. Формулата за период на математично махало е:
T = 2π √(l/g)
където:
- T е периодът на махалото (времето, което махалото изразходва за един пълен ход от единия край до другия и обратно)
- l е дължината на махалото
- g е ускорението поради гравитацията
На полюсите, Земята е малко по-изпъкнала, което означава, че силата на гравитацията е малко по-голяма отколкото на екватора. Това означава, че g (ускорението поради гравитацията) е по-голямо на полюсите, отколкото на екватора.
Както виждаме от формулата, ако g е по-голямо, то T (периодът) ще бъде по-малък. Това е основната причина, поради която периодът на махалото е по-голям на екватора, отколкото на полюсите.
Важно е да се отбележи, че разликата в периодите е много малка и е трудно да бъде измерена без много точни инструменти. Въпреки това, тя може да бъде изчислена математически, използвайки формулата за период на математично махало.