00:00:00

Изпит по български език и литератур

1

Прочетете текста и отговорете на въпросите от 1. до 5. вкл.

В древна Елада най-свещеното късче земя е Олимпия, чието име и традиции са живи и сега. Нейният разцвет започва, когато дорийците издигат тук светилище в чест на бащата на боговете – Зевс. Името на древния град се свързва с най-известните състезания, т.нар. олимпийски игри. Херакъл, великият митичен герой от древността, се смята за основател на игрите, организирани в чест на Зевс, които в продължение на около 1 200 години – от 776 г. пр.н.е. до 393 г. от н.е. – се провеждат на всеки четири години. Център на археологическите разкопки в Олимпия е дорийският храм на Зевс от времето между 470 и 456 г. пр.н.е., където първоначално се намира огромната статуя от злато и слонова кост на седящия Зевс Олимпийски, дело на Фидий. Храмът на богинята Хера, разположен северно от храма на Зевс, принадлежи все още на античната епоха. В него са запалвали олимпийския огън. Стадионът на Олимпия е мястото, където са се провеждали олимпийските игри. Той е с дължина почти 193 м и с дълъг цилиндричен вход, наричан крипта. Там са допускани като участници и зрители само мъже. Единствената жена, която е допускана по време на игрите, е жрицата на богинята Хера. Във всички времена стадионът е възприеман като природна даденост. Зрителите са седели не върху помпозни мраморни стъпала, а върху земни насипи.

Коя е темата на текста?

2

Кое от посочените твърдения е вярно според текста?

3

Кое от посочените твърдения НЕ е вярно според текста?

4

Как е осъществена връзката между първото и второто изречение в последния абзац от текста?

5

В коя от думите е допусната правописна грешка?

6

В кой ред НЕ е допусната правописна грешка?

7

В коя от подчертаните думи е допусната правописна грешка? Машинописката (А) се оказа идеялният (Б) сътрудник – сдържан (В) и коректен (Г).

8

В кое от изреченията НЕ е допусната правописна грешка?

9

В коя от подчертаните думи е допусната граматична грешка? Не ме учи с кой (А) да се срещам, а мисли за своите (Б) собствени проблеми, защото няма на кого (В) да се оплачеш и никой (Г) не може да ги реши вместо теб.

10

В кое изречение е допусната граматична грешка?

11

При коя от двойките думи отношението е като в посочената двойка?
паметник – гранит

12

При коя от двойките думи отношението е като в посочената двойка?
овач – чук

13

В кой ред фразеологичните словосъчетания са синоними?

14

Коe словосъчетание може да се постави на празното място в изречението? Всички медии отделят................ на събитието.

15

Кое от посочените фразеологични словосъчетания е със значение променя поведението си?

16

Посочете вида на изречението по състав. Наредени на дълга печална върволица, проточена като голяма гъсеница из полето, селяните – измъчени, боси, гологлави – мълчаливо вървяха след белите черковни хоругви.

17

В кой ред всички думи са предлози?

18

По какво се различават подчертаните глаголни форми в изреченията? Пътечката криволичеше между стари камъни. По пътя ни примамваха гроздове зрели къпини.

19

Кое от изреченията е сложно съставно с подчинено определително?

20

В кое от изреченията НЯМА обособена част?

21

В каква последователност изреченията образуват смислово и логически свързан текст? (1) Това романтично поверие очевидно не е възникнало случайно, тъй като пеперудите са едни от най-красивите живи същества на нашата планета. (2) Древните римляни са вярвали, че пеперудите произлизат от цветчетата, които са се откъснали от стъблата си. (3) В животинския свят с тях могат да си съперничат по хубост на багрите и изящество на формите само някои тропически птици, риби и корали. (4) В умерените географски ширини обаче, сред които се намира и нашата страна, пеперудите са несъмнено най-красивите животни.

22

В кое изречение НЕ е употребено съставно глаголно сказуемо?

23

С кой от посочените изрази ще довършите изречението, за да съдържа то сказуемно определение? Майстор Манол...

24

В кое от изреченията е допусната пунктуационна грешка?

25

В кое от изреченията е допусната пунктуационна грешка?

26

В кое от изреченията НЕ е допусната пунктуационна грешка?

27

В кой от редовете вярно са свързани цитат и литературна творба?

28

Посочете НЕВЯРНОТО твърдение: Художественият детайл „две черни точки”, отнасящ се за очите на Нено от повестта „Маминото детенце”, носи внушение за...

29

Кой от посочените художествени образи представя границата между родината и чуждата страна в стихотворението „На прощаване”?

30

Посочете НЕВЯРНОТО твърдение: Картината на смъртта в Ботевото стихотворение „На прощаване” предхожда картината на победата, защото...

Резултати от теста

Верни ( от общо въпроса)
Грешни ( грешни и без отговор)
Време