Вход
Материали
Материали
Въпроси
Учи думи
Презентации
Наука
IT Уроци
Тестове
Статии
Магазин
Начало
Учители
Материали
Въпроси
Учи думи
Презентации
Наука
IT Уроци
Тестове
Статии
Магазин
Форум
Начало
Онлайн тестове
за Ученици
По Български език за 9 клас
Контролна работа
Контролна работа
Контролна работа
Разшири листа
Информация и рейтинг
Дата:
2024-06-20 14:19:04
Предмет:
Български език
Предназначен за:
Ученици
от
9 клас
Въпроси:
6
въпр.
Сподели:
Публикуван от
admin
00:00:00
Въпроси [
0
/
6
]
0%
Контролна работа
Име:
Фамилия:
1
В кое изречение е допусната пунктуационна грешка?
Боян Пенев пише: „Никой български поет не е изразил тъй трогателно, не е възсъздал тъй вдъхновено обичта към майката, както Ботев в „Майце си” и „На прощаване”.
Заедно с него тя изпраща и по-малкия си син Кирил, четник в Ботевата чета, който едва 20-годишен е заловен след разгрома на четата и заточен в Диарбекир.
Съдбата й поразява със своя трагизъм още когато през 1876 г. изпраща най-големия си син – войвода на чета – да премине Дунава и да загине в бой за свобода.
Художествените образи отвеждат към живия образ на Ботевата майка - Иванка Петкова, родила девет деца и загубила осем.
2
Големият летописец на Българското възраждане – Захари Стоянов, дава едно от най-вълнуващите определения за гения: „Христо Ботев е бил човек роден и предназнъчен от необеснимите стихий, да бъде голям човек да води подире си талпите да заповядва и да прави епохи.” В цитата са допуснати :
две пунктуационни грешки и две правописни грешки
четири пунктуационни грешки и четири правописни грешки
една пунктуационна грешка и една правописна грешка
три пунктуационни грешки и три правописни грешки
3
В коя от посочените думи НЕ е допусната правописна грешка? В стихотворенето (а) „На прощаване” бунтовника (б) се обраща (в) към майка си 26 пъти, като я нарича с най- нежни имена – майко, мале, майко юнашка, майнольо (г), мале, майноле.
г
а
б
в
4
В кое изречение е допусната пунктуационна грешка?
Доказателство, че Дякона е познавал и разпространявал песента са и записките на Михаил Попов, в които е отбелязал, че творбата е: „изпета от В. Левски”.
Доказателство за пророчеството на стихотворението „На прощаване” за цяло едно поколение български апостоли е фактът, че то се разпространява като бунтовна песен дълго преди да бъде публикувано.
Тази удивителна творба свързва по особен начин съдбите на двама велики българи – Ботев и Левски, защото в личното си тефтерче Апостола е записал стохотворението „На прощаване”
Неслучайно при срещата си с Левски през зимата на 1866г. Ботев изрича известните си думи, че Левски е:„нечут характер... Студ, дърво и камък се пука. Гладни от два-три деня, а той пее и се весел.”
5
В кое изречение е допусната пунктуационна грешка?
Това „завещание” към родителите – по думите на Захари Стоянов е публикувано в брой 2 от 25 юни 1871 г. на вестник „Дума на българските емигранти”.
Стихотворението „На прощаване” е написано през 1868 г., когато Ботев се готви да премине с четата на Жельо войвода в България.
Този факт е знаменателен с това, че в онази удивителна епоха от българското летоброене, когато е укрепвал духът на възрожденските тирани, прощаването и прошката са своеобразен ритуал, който чертае пътя на много от тях.
Втората редакция на творбата е поместена в сбирката „Песни и стихотворения от Ботйова и Стамболова” през 1875г., като „на прощаване е първото произведение в тази поетическа книга.
6
В коя от посочените думи НЕ е допусната правописна грешка? По време на сръбско-българската (а) война през 1885 г. загива на бойното поле най-малкия (б) й син Боян. Останалите двама умирът (в) от туберколоза (г).
а
в
б
г
Изпрати за проверка
Резултати от теста
Верни
(
от общо
въпроса)
Грешни
(
грешни и
без отговор)
Време