Ежедневно сблъсквайки се с проблемите ни в обществото, се налага да избираме да търсим помощ от някого или да решим проблема заедно с него , тоест да се обединим. Тук възниква въпроса- какво и защо ни кара да се обединяваме за да свършим нещо, а не го вършим сами.
Всички знаем историята за хан Кубрат, който намирайки се на смъртния си одър събрал синовете си, за да им покаже и сподели с тях нещо важно, от което те да си извадят мъдра житейска поука.Той взел една пръчка, огънал я и т се счупила, след това взел един голям сноп от жилави пръчки и се помъчил да го счупи – не успял. Не успели и синовете му на които го дал. Попитал ги дали се сещат за поуката, а те не успели да му отговорят, тогава той им казал, че когато човек е сам лесно може да бъде пречупен, но ако хората се обединят те ще бъдат по-силни заедно. С този опит хан Кубрат искал да покаже на синовете си, че ако искат да бъдат силни то трябва да бъдат заедно, но дали винаги е така ? Дали винаги обединението кара хората да бъдат силни ? Нека си представим че братята се обединят и идеите на всеки един от тях противоречат на останалите. Както би станало тогава ? Може би щяха да останат на едно място и раздирани от вътрешни битки помежду си да погубят създадената от баща си държава. Явно обединението не винаги ни прави по силни, тогава ни интересува кога и защо ни прави по-силни ? Нека си представим едно предприятие, което произвежда един продукт. Какво би станало ако в предприятието нямаше никакъв контрол – всеки би си правил каквото му скимне и обединението от работници би било пълен провал. Но в предприятието има контрол и той прави обединението успешно, като причината за това е че поставя общия интерес като интерес за всеки един от работниците – всеки получава заплата за определената му работа, а ако не я върши добре получава наказание.Ето как интереса на всеки един от хората прави целта на обединението успешна и тук идва първия фактор – ползата за всеки един от хората участващи в обединението.
Но дали и тя е единственото, което би ни накарало да се обединим – надали ...
Нека си представим парламента в една въображаема държава, всички депутати имат интерес да работят за благото на държавата, но в една партия са само тези които имат едно и също виждане или една и съща цел за развитието на държавата, тоест в случая не интереса е единствен фактор, а втория основен фактор до който стигаме– общата цел на всички участници в обединението. От разгледаното до тук стигаме до извода, че хората се обединяват когато имат полза от обединението или целта им съвпада с целта на други хора, с които в последствие се обединяват. Това би могло да бъде просто изпълнение на задълженията поставени от началника на работното място или включване в кампания за помощ на деца без родители или друга благородна цел.
Без значение от ползата или целта, която обединява хората това им помага да общуват и правят живота си по-смислен и приятен.Всеки човек подбира както приятелите си, които да му помагат, така и хората, с които да се обедини за да постигне целите, така че да постави един следващ етап от пребиваването си на този свят.
МАГАЗИН
РЕКЛАМИРАЙТЕ ВАШИТЕ УСЛУГИ
Ако предлагате частни уроци, може да рекламирате услугите си напълно безплатно!
Коментари