Прочетете текста и отговорете на въпроси от 1. до 5. включително
Думите малцина и неколцина са определени от граматичните ни ръководства като местоимения. Първата дума се отнася за ограничен брой мъже или за мъже и жени, а втората се отнася за няколко души. Така че и двете местоимения имат в семантиката си (смисъла си) представата за хора и няма никаква нужда да се обременява фразата с това допълнително уточнение. А така е станало в коментар по БИ ТИ ВИ за авторали „Зона Спорт”: „Има неколцина хора, които участват . . . ”. А в превода на филм по БНТ се говори: „Благодарение на усилията на неколцина души . . . ” И в двата случая се създава словно излишество.
Съвършено несвойствено, думата малцина се съчетава със съществителното име гробища: „Българското военно гробище е едно от малцината оцелели гробища в . . . ”. В словосъчетанието пък „малцина пъти” се нарушава изискването местоимението за малък брой да се свързва с хора. Нещо подобно наблюдаваме и в израза: „Малцина китайски лечителки владеят тайната на дълголетието . . . ” Тук е нарушено ограничението, че думата малцина не би могла да се свързва само с хора от женски пол.
„Мнозина са звани, но малцина са призвани” е казал академик Балан. Така че внимателно с употребата на тези думи. За да не влизаме в групата на самозваните.
(Проф. д-р Стефан Брезински)
Текстът е откъс от: