Тест по Български език и литература за зрелостници и кандидат-студенти IV

Тест има за цел да улесни самоподготовката на учениците от 11 и 12 клас и урочната работа на преподавателина по български език и литература.

Информация и рейтинг

Дата: 2013-12-05 12:20:43
Предмет: Български език
Предназначен за: Ученици от 12 клас
Въпроси: 34 въпр.
Сподели:

Публикуван от

legolas

Въпросите, които ще видиш в теста:

  1. Прочетете текста и отговорете па въпросите.

    Комуникативният стил се свързва с проявлението на комплексни модели на поведение в процеса на междуличностното взаимодействие, които отразяват динамичното взаимодействие на вербални и невербални компоненти в комуникацията. Той се влияе от темперамента на човека и от типа личност. Индивидуалните особености, детерминирани от типа висша нервна дейност, се проектират в бързината на реакцията и в начина на изразяване на мислите и чувствата в процеса на общуване. При хората с бърз тип темперамент - холерици и сангвиници - преобладава активността в общуването. Те са общителни и ориентирани към създаването и поддържането на множество контакти.
    Холериците са изключително бързи във всичко - и в движенията, и във вземането на решения, в планирането на стъпки за действие. На тях не им е необходимо много време, за да преценят ситуацията и да решат как да постъпят, защото импулсивността доминира и измества сериозното обмисляне на действия. Нетърпеливи и изпълнени с енергия, холериците са работоспособни и издръжливи на натоварване, но могат да стигат до агресия към другите, когато се налага да защитят своята позиция, която като правило смятат за най-добра. В общуването си с другите често са нападателни, гневни, обидчиви и открито демонстрират своите емоции. Външният израз на техните чувства и на моментното им настроение е много емоционален и експресивен - използват се много мимики и жестове, интензивни движения в пространството, които издават безпокойство и напрегнатост. Присъщата динамика и нетърпение на холериците се отразяват и на начина им на говорене - бързо, отсечено, многословно, с повишаване на тона и честа смяна на ритъма и интонацията на речта.
    За разлика от холериците сангвиниците са по-уравновесени и спокойни, по-лесно поддържат позитивен тон във взаимоотношенията. И за тях са характерни бързината на действията, стремежът да са обградени постоянно от хора, да общуват активно, но те успяват да са по-концентрирани в общуването, не само да говорят, но и да изслушват събеседника, да запомнят важни факти от разговора и да съхраняват и развиват създадените контакти. Сангвиниците са с висока степен на адаптивност към нови ситуации, бързо се ориентират в променящ се контекст на комуникация и реагират позитивно. С тях е лесно да се общува, защото изразяват - външно своите емоции, открити са и дават необходимата обратна връзка на партньора си в общуването.

    (Цветанска, С. Предизвикателства в педагогическото общуване. С.: Просвета, 2006, с. 128—129)



    Коя е темата на текста?
  2. За коя соцнокултурна сфера е предназначен текстът?
  3. Какъв вид дискурсна техника не се използва в текста?
  4. Как се осъществява връзката между втория и третия абзац?
  5. Кое е вярното твърдение според текста?
  6. С каква информация е подходящо да се допълни текстът?
  7. Какво не е характерно за текстовете документи?
  8. При коя от двойките думи отношението не е същото като при детелина - шастие?
  9. Кой от фразеологизмите изразява речево поведение?
  10. В кой ред има само еднозначни думи?